Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rosemaria Benini – JAKO STARÉ MAPY

ROSEMARIA BENINI (Itálie) – JAKO STARÉ MAPY - obrazy

OGB, Malostranská beseda 14.1.2003

(K partnerským vztahům Prahy 1 s italskými městy)

Chtěla bych povědět o našich kontaktech s italskými městy, se kterými máme partnerskou smlouvu. Je to město Trento a Ferrara. Nutno říci, že zásluhu na kontaktech s městem Trentem má zde přítomný pan Dr. Verner, ten, který propojil představitele obou radnic a přesvědčil je, že oboustranné kontakty mohou být zajímavé a současně budou navazovat na historii ve společném státě Rakousku-Uhersku. Naše vzájemná spolupráce se odvíjí od r. 2000. Každoročně dostáváme pozvání na zahradnickou soutěž, kdy město Trento pozve zahradníky z partnerských měst. Každému z nich nabídne zelenou plochu v centru města, zvolí téma, v jakém duchu by měla být úprava provedena, a získá, tak před turistickou sezónou docela zajímavou úpravu. Stejně tak je zváno družstvo policie každý rok k soutěži Palio dell´oca pořádané při oslavách sv. Vigilia, patrona města. Při těchto oslavách samozřejmě nechybí ani reprezentace Prahy. Ale nechtěla bych mluvit o setkáních, která se stala součástí programu každého roku a počítá se s nimi. Chci zmínit větší projekty a začínající spolupráci na občanské úrovni, kterou osobně považuji za to nejdůležitější, co by měly oficiální vztahy přinést. V roce 2000 se konala v klubu Lávka velká prezentace pod názvem „Trento a Trentino potkává Prahu“. O dva roky později byla Praha 1 pořadatelem výstavy malíře Riccarda Sveizera v galerii Bayer a Bayer a tato výstava byla současně slavnostním programem, při němž byla podepsána smlouva mezi Trentem a Prahou 1. V tomto roce byly povodně, centrum Prahy bylo zasaženo velice těžce a v té době, kdy se likvidovaly následky povodně se objevil nedostatek očkovacích vakcín proti hepatitidě. Trentští pomohli rychle a velkoryse. Praha 1 obdržela pomoc a dar 11 000 ks vakcín pro ty, kteří v nehygienických podmínkách pracovali na vyklízení zaplavených oblastí.

Začátkem následujícího roku předal starosta Dr. Pacher výtěžek sbírky a uspořádané dětmi v Trentu řediteli naší ZŠ Curieových, takže to jsou momenty, kterých si vážím, a myslím si, že právě toto je smyslem navazování vztahů. V současné době se rozvíjí neokázalá spolupráce mezi akademickým gymnáziem ve Štěpánské ulici a Institutem Antonia Rosminiho v Trentu a já bych si přála, aby se oficiální setkání představitelů přetavila na takovéto kontakty v rovině osobního přátelství.

Ve městě Ferrara byla podepsána smlouva o partnerství v r. 2001 a z význačných projektů bych uvedla výstavu, která se konala ve Ferraře a jmenovala se „Budoucnost a přítomnost Prahy 1“, to byla architektonická záležitost, a začátkem r. 2003 byla v Obecní galerii v Praze 1 výstava ferrarské malířky Mare Benini. Zde se konala výstava českých fotografů ve Ferraře, která se jmenovala „Pražské pohledy“. Za velmi významnou akci, ale považuji projekt ve městě Ferrara, ke kterému jsme byli také přizváni. Jednalo se o navázání kontaktů mezi mladými lidmi všech partnerských měst Ferrary,  takže byla vytvořena speciální počítačová síť, pomocí které si mladí lidé z Ferrary, německých měst Kaufboiern a Giesen, ze slovinského Koperu, španělského Leidi, portugalského Eurasu, Prahy, Tampere a Tertu z Estonska po celý rok vyměňovali názory s poznatky a v září loňského roku se sešli ve Ferraře osobně. Za nás se projektu zúčastnila skupina studentů z gymnázia J. Patočky a podle hodnocení pořadatelů udělali velmi dobrý dojem. Tato spolupráce také funguje  na bázi odborné a odborných kontaktů, kdy jednotlivé komise rady MČ Praha 1 koncipují jejich studijní cesty, aby se sešli lidé se stejným pracovním zaměřením a vyměnili si názory na různá témata. Pro organizaci těchto studijních cest je velice výhodné, že máme kontakty s jednotlivými radnicemi, a máme tak spojení s odborníky, které můžeme oslovit, nebo s jinými odbornými pracovníky. Možná, že přehled dělá dojem, že velkou část aktivit jsme dělali na základě iniciace našich partnerů, a musím říci, že tomu tak je. Ale my jsme se po celou dobu učili, jak se takové akce pořádají, co se od nás očekává a co partnerství vlastně znamená. Myslím si, že jak instituce, tak i jednotliví pracovníci i reprezentace naší městské části, všichni jsme pozitivně ovlivněni těmito kontakty a zdá se nám, že jsme se vyučili na docela rovnocenné a korektní partnery vůči našim přátelům.

I když nechci téma vstupu České republiky do EU znovu omílat, zdá se mi, že možnost, že jsme měli několik let před tím s těmito městy kontakty, a mohli se seznámit a nahlédnout do administrativy a poznat úředníky na různých úrovních řízení měst, nám snad pomůže těď po vstupu navázat další pracovní kontakty a společenství pro vybudování nebo využívání evropských fondů. To by bylo asi vše; jenom bych ještě ráda poděkovala za to, že při všech, těchto akcích nám Velvyslanectví Italské republiky bylo vždy nakloněno.

Miloslava Pscheidtová

Zdroj: http://prateleitalie.sweb.cz/zpravodaj/04-3.htm

 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář